Ansible AWX Github Entegrasyonu

Ansible AWX playbooklarınız için Reporitory olarak GIThub kullanabilirsiniz. Eğer private bir repository kullanıyorsanız bunun için AWX ve Github arasında authentication sağlamanız gerekir.

 

Öncelikle bir ssh key oluşturmamız gerekecek.

ssh-keygen -t rsa -b 4096 -C 'ozgurmazlum'

bu işlem sonrasında id_rsa ve id_rsa.pub adında iki dosya oluşacak. Uzantısı pub olan public keyiniz diğeride private keyiniz.

Sonrasında AWX e giriş yaparak Crendtials bölümünden yeni bir kullanıcı hesabı oluşturacağız. Github için bir erişim oluşturacağımız Cred Type bölümüne Source Control seçmemiz gerekiyor. username bölümüne ise GitHub hesabınıza bağlandığınız kullanıcı adınızı yazabilirsiniz. SCM private key bölümüne ise daha önce oluşturduğumuz SSH keydeki Private key dosyamızı ekliyoruz ve kayıt ediyoruz.

 

Bir sonraki adımda ise public key dosyamızı GitHub projemize ekleyeceğiz.

 

Deploy keys bölümüne girdikten sonra add deploy key bölümüne public key dosyamızı ekliyoruz title bölümüne bu keyi hatırlatacak bir isim yazabilirsiniz.

Son aşamada ise Projects bölümünde bir proje açarak GitHub hesabımızı göstereceğiz. Source Control Cred Type Git seçeceğiz. URL bölümün git@ ile başlayan GitHub adresimizi yazıyoruz. Source kontrol bölümüne main yada branchlarınızı ekleyebilirsiniz. Bir diğer önemli bölümde ilk adımda oluşturduğumuz git için açtığımız kullanıcımızı seçiyoruz. Burada önemli nokta Eğer ilk aşamada account tipini Source Control olarak seçmezseniz kullanıcıyı göstermeyecektir.

 

 

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra proje bölümünden sync işlemi başlatabiliriz.

 

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website