PowerCLI SCRIPTS

Son 30 günde yeni açılan  sunucu adı, sunucuyu açan kullanıcı ve  sunucu açılış tarihini getirir.

Linux işletim sistemlerine göre sunucu listesi, hostname, Operating System ve IP adreslerini listeler.

Vcenter üzerindeki hostları saatlerini çekerek hatalı güncel olmayanları bulmanızı sağlar.

ESXi sunucular üzerinde koşan vmware guestlerin sunucu içersindeki bilgilere vmwaretools aracılığı ile ulaşabiliyoruz. Aşağıdaki script ile beraber sunucuların sunucu disk boyutu ve % kaç boş alanı kaldığı bilgilsini alabilirsiniz.

Vmware Hostlarda update işlemleri yaptığınızda vmware tools versiyonlarını da güncellemeniz gerekecektir. Hangi sunucularda eski versiyon kullanıldığını listelemek için powerCLI ile versiyon numaralarına göre sıralamada aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Powershell ile smtp authentication ile mail göndermek için aşağıdaki scripti kullanabilirsiniz.

Aralıklarla sisteme hatalı giriş yapmayı deneyen kullanıcıları ve IP adreslerini listelemek için aşağıdaki powercli scrtini kullanabilirsiniz.

Powershell üzerinde filtreleme yaparken kesin bir güne ait logları arama yaptırmak isterseniz gt kullanamazsınız -eq parametresi kullandığınızda da Get-Date ile tam eşleştirme yapamayacaktır. Bu nedenle Laswrite yada Last Modifytme propertysini ToShortDateString formatına çevirmemiz gerekiyor aynı şekilde (Get-Date).ToShortDateString() içinde ilgili convert işlemini yaptığımız bu güne ait dosyaları eşleştirecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir