Dell OpenManage Uyarı Mailleri

Windows sunucular üzerinde kurulu olan Dell Open Manage yazılımı üzerinde Enteprise Plus lisansınız yoksa default olarak email alert gönderemiyorsunuz.

Powershell ile yazılan bazı scriptler ile healthstatus gibi durumları alsanızda bunların içerisinde storage ile ilgili bilgilendirmeler bulunmuyor. Hal böyle olunca sunucu üzerindeki her hangi bir disk bozulmasında haberiniz olmayabilir ve data kaybı yaşayabilirsiniz.

İnternet üzerinde bu eksikliği gidermek için bazı ücretli yazılımlar var. Bu yazımda bunu ücretsiz olarak nasıl kontrol edebileceğiniz anlatacağım.

Gereksinimler:

Dell Windows OpenManage (Dell ürününüzün service tag’ını girerek driver download bölümünden indirebilirsiniz)

Microsoft .Net Frameworks v.20

Mail gönderimi için kullanacağımız DellSMTP uygulaması.

Uyarıların açıklamalarının bulunduğu DellAlertList

Yapılandırma Adımları: ,

Öncelikle DellSMTP dosyasını C:\ Dizinine kopyaladıktan sonra DellSmtp içindeki config.xml dosyasını açıyoruz. Buradaki SMTP bölümüne mail gönderimi yapan sunucunun detayları girilmelidir. From ve To bölümlerine hangi adresten hangi adrese uyarı maili göndereceğimizi yazıyoruz. Eğer relay iznimiz varsa username ve password bölümünü boş geçebiliriz.

dell-config-xml

Mail gönderim testi için komut satırında ilgili dizini açarak DellSmtpNotify.exe 1 yazarak çalıştırıyoruz. exe path’inden sonraki 1 parametresi 1 XML içindeki 1 numaralı uyarıyı çalıştıracaktır.

dell-smtp-test

Gönderim sonunda mail adresimizi kontrol ettiğimizde 1 numaralı hata mesajının ulaştığını görüyoruz..

dell-mail

Bundan sonraki aşamada Dell Alert bölümünde bir hata oluştuğunda smtp gönderimi yapan exe’nin hata mesajına uygun parametre ile çalışmasını sağlayacağız. Böylelikle gelen Email üzerinde hangi hatadan dolayı bir mail geldiğinin açıklamasını görmüş olacağız.

 

Şimdi OpenManage Console açıyoruz. Alert Management > Alert Action > Temperture Probe Warning adımlarını izliyoruz

alert1

İlgili uyarının detaylarını açtığımızda Execute Application alanında bu uyarı oluştuğunda bizim SMTP exe’imizin çalışmasını sağlayacağız.  Absolute path to the application  alanına C:\DellSMTP\DellSMTPNotify.exe 3 yazıyoruz. Buradaki 3 bölümü DellAlertList.txt dosyamızdan gelmektedir. Apply işleminden sonra Go Back To Alert Actiona Page sayfasına dönerek tüm alertler için tek tek hata oluştuğunda hangi id ‘li açıklama geldiğini belirtiyoruz.

 

1 = Watchdog ASR
2 = Power Supply Critical
3 = Temperature Probe Warning
4 = Temperature Probe Detects a Failure
5 = Fan Probe Detects a Failure

 

alert2

 

Bu alertlerin gerçekten çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için MailSystem Chassis altındaki Temperatures bölümünden sunucu sıcaklığı için min ve max değerlerin değiştirildiği alanı açıyoruz. Reading bölümünde 27.0 aktif sunucu sıcaklığımız var Set to Values Alanında  24.0 C girdiğimizde sıcaklık aralık dışında olduğu için alert üretecektir.

temperatures

Değişikliği yaptıktan sonra değer 24.0 C derece üzerinde olduğu için warning oluştu.

temperatures-2

alert3

 

Mailimizi kontrol ettiğimizde sıcaklık ile ilgili uyarı mailinin geldiğini görüyoruz. İşlem sonunda Set To Default seçerek değerleri normale çekmeyi unutmayınız 🙂

 

 

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website