Vmware CPU Troubleshooter

By | 13/03/2018

Vmware üzerindeki sanal sunucularda yaşanan performans sorunları için belirli kontroller yapmak gerekiyor. Özellikle kaynak planlaması iyi yapılmamış ortamlarda CPU performans sorunları en sık karşılaşılan durum. Hal böyle olunca sorunu tespit edebilmek için esxtop üzerindeki değerleri kontrol etmek gerekiyor. Burada sanal sunucuda yaşan bir  performans sorununun tespit edilebilmesi için öncelikle sanal sunucu CPU kullanımı ve CPU ready time değeri, host cpu utilization bilgilerine ihtiyaç duyuyoruz. Bunların tümünü kontrol etmek bazen çok zaman alabiliyor. Bunun için bir powercli scripti hazırladım.

Not: Ben powercli işlemleri için her zaman readonly user kullanıyorum. Sizin de bu tip raporlar için readonly user kullanmanızı öneririm.

Scripti çalıştırdığınızda size işlem yapılacak sanal sunucu adını soruyor. Guest adını girdikten sonra sanal sunucunun ve üzerinde çalıştığı vmware host’un CPU statistics bilgilerini topluyor ve önerilen dışındaki değerleri kırmızı işaretleyerek size bilgi veriyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir