Android 4.0 Ice Cream Sandwich Kaynak Kodları Yayınlandı

Google‘ın 17 Kasım‘da yayınmalaması beklenen Android‘in son versiyonu olan Ice Cream Sandwich‘in kaynak kodları dün gece yayınlandı! Android Building Google grubundan yapılan açıklamayla Android 4.0, tamamiyle kullanılabilir hale geldi. Bu önemli gelişmenin ardından Custom ROM geliştirici takımları cephesinden de olumlu haberler gelmeye başladı.

Kaynak kodların yayınlanmasıyla üreticilerden gelecek olan açıklamalar da daha net olacak. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde hangi cihazların Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile stabil bir şekilde çalışabileceği saptanıp, buna göre güncelleme planları yapılacak. Tek çekirdekli akıllı telefonlar için bu süreç oldukça önem teşkil ediyor. Zira, henüz birçok tek çekirdekli akıllı telefon için Ice Cream Sandwich güncellemesi onaylanmadı.

Açıklamayı yapan Google geliştiricisi Jean-Baptiste M. “JBQ” Queru, yayınlanan kaynak kodlarının sürümünün Samsung Galaxy Nexus‘takiyle aynı versiyon olan 4.0.1 olduğunu açıkladı. Kaynak kodlarını indirebilmemiz için bir bağlantı da paylaşan Jean, geliştiricilerin çalışmalara bir an önce başlamasını sağladı. Bu geliştiricilerden biri de; Android Açık Kaynak Kod Projesi (AOSP) tabanlı CyanogenMOD yazılımını 60′tan fazla cihaza sunmayı başaran Steve Kondik.

Twitter hesabında yayınladığı mesajında, geniş yelpazeli CyanogenMOD 9‘un 2 ay içerisinde desteklenen tüm cihazlara çıkacağını müjdeledi. Android’ın son versiyonunu kullanabilmek için Ocak 2012‘yi beklememiz gerekiyor. Ya da çok yakında piyasaya çıkacak olan Samsung Galaxy Nexus’u satın alabiliriz. Ice Cream Sandwich’e öncülük eden bu cihaz hakkındaki duyurularımız için bizi takip etmeye devam edin!

Kaynak: Google Gruplar

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website