Azure: Resource Group için belirli lokasyondan hizmet açılmasına zorlama

Başlıkta anlatmak zor olsada özetle Azure üzerinde lokasyonlar kaynakların çalışması için önemli Örneğin bir sunucu açtınız ve farketmeden East us lokasyonunda seçildi fakat sizin diğer kaynaklarınız Avrupa regionları üzerinde çalışıyor. Daha sonradan bu kaynakları değiştirebilmeniz mümkün fakat kesinti yaşamamak yada regilasyonlar nedeniyle sadece belirli bölgelerde kaynak açılmasını istiyorsanız bunun için definitionlar tanımlayabilirsiniz.

 

Azure portal arama çubuna “Policy” kelimesini aratalım. sonrasında Policy bölümüne giriş yapalım. Sol menüdeki Definitions a tıklayalım.

azure-definitions

Açılan menüde search alanına Allowed Location yazalım ve sonuçlardan ilgili olanı seçelim.

Assign bölümüne tıklayalım.

Yeni açılan menüde Subsriptionumuzu seçelim ayarların ayarlarımızın aktif olacağı Resource Group u select ile seçelim.

 

Allow locations için açıklayıcı bir Assigment Name yazalım.

Parameters bölümünde hangi lokasyonlara izin vereceğimizi yazacağız. Bu resouce group üzerinde sadece bu iki lokasyondan kaynak açmamıza izin verecek.

Create işlemini tamamladıktan sonra kuralın aktif olması 5 dk sürebilmektedir. sonrasında bu resource group üzerinde bir kaynak açtığınızda size izin verilen lokasyon dışında ise uyarı verecektir.

Test için silgili RG altında farklı bir lokasyon ile storage account açmak istediğimde aşağıdaki hata mesajını döndü ve işlemi tamamlamadı.

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website