Terraform Nedir Nasıl Kurulur?

Merhabalar,

Uzunca bir süredir IT alt yapılarının kurulum ve yönetilmesi üzerine çalışmalar yürütüyorum. Vakit buldukça bu konuda edindiğim tecrübelerimi sitem üzerinden paylaşmaya çalışıyorum. Son 5 yıldır IT dünyasında meslek hayatımda hiç görmediğim hızda bir değişim süreci görüyorum. Artık IT alt yapıları ve yazılımlar hayatımızın tam merkezinde yer aldı. Her şeyi bilgisayarlarımız ve akıllı cihazlarımız üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bu değişime ayak uydurabilmek için yaptığımız tüm işleri otomatize etmemiz bir zorunluluk haline geldi. Bu gün bahsedeceğim araçta alt yapımızı otomotize etmemiz için gerekli araçlardan bir tanesi olan terraform.

Terraform HashiCorp firmasında tarafından geliştirilen bir alt yapıları güvenli ve hızlı bir şekilde oluşturma ve versiyonlamamıza yarayan bir araç.

 

Terraform ile tüm alt yapınızı dakikar içerisinde ayağa kaldırabilirsiniz. Ayrıca mecut alt yapınızda olan tüm değişikleri farkeder ve nerelerde bir değişiklik olduğunu size söyler. Infrastracture as Code olarak adladırılan teknoloji sayesinde IT, network, storage gibi bir çok configurayonu tek bir merkezde yönetebilirsiniz.

 

Terraformu masaüstü yada notebook bilgisayarınız üzerinden çalıştırabilirsiniz. https://www.terraform.io/downloads.html uygun işletim sistemini seçtikten sonra indirme işlemini başlatabilirsiniz.

 

Download ettiğimiz dosyayı unzip yaptıktan sonra c:/programfiles/terraform path ine taşıyoruz.

ilgili dizine giriş yaptıktan sonra terraform komutunu çalıştırdığınuz kullanacağınız komutların listesini döndürecektir. Eğer her seferinde ilgili directory ‘a kadar girip kodu çalıştırmak istemezseniz windows yada linux üzerinde environment variable için dosyanın bulunduğu directory ismini yazmanız gerekmektedir.
.

 

 

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website